Wróć do Notowania i analizy

Wszystkie komentarze

12.07.2017 BPH Superior Rynku Surowców - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był najgorszym miesiącem dla indeksów surowcowych w tym roku. Indeks TR/CC CRB spadł w czerwcu o 2,78% i podobnie jak w maju mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością. Względnie dobra koniunktura i rosnąca inflacja na świecie nie stanowią na razie wsparcia dla rynku surowców. Najsłabszym i najbardziej zmiennym ogniwem ostatniego okresu dla rynku surowców jest ropa naftowa, która potaniała w czerwcu o prawie 5%. Ostatecznie BPH Superior Rynku Surowców zakończył miesiąc spadkiem o 1,26%, czyli zdecydowanie lepiej od wyników benchmarku.

12.07.2017 BPH FIO Strategii Akcyjnej - Komentarz zarządzającego

Czerwiec na rynkach akcji był dość mieszany. Indeks S&P500 zyskał 0,48%, natomiast Nasdaq spadł o niecały 1%. W Europie DAX stracił nieznacznie więcej bo 2,30%, a austriacki ATX spadł o 0,54%. Na giełdzie w Warszawie na większych i średnich spółkach mieliśmy wzrosty: WIG +1,54%; WIG20 +0,82%, natomiast na mniejszych lekki spadek: SWIG80 -0,93%. Należy zauważyć, że w czerwcu zauważalnie spadła aktywność inwestorów, a także to, że przed wakacjami mieliśmy kilka dość dużych, jak na nasze warunki, IPO oraz SPO. Dodatkowo na kilku spółkach akcjonariusze zdecydowali się sprzedać część akcji. Wszystkie te oferty miały wartość przekraczającą znacznie 1 mld zł, co skutecznie, przynajmniej na jakiś czas, odciąga pieniądze z rynku wtórnego. Obecnie jesteśmy w trakcie największej oferty (Play) w ostatnim czasie, o wartości kilku mld zł. Fundusz niezmiennie trzyma alokację na poziomie 55-60%, w zdecydowanej większości w małych i średnich spółkach, a jego stopa zwrotu za czerwiec była bliska zera. W ciągu kilku najbliższych tygodni, jeśli na świecie nie zdarzy się nic nadzwyczajnego, należy liczyć się z mniejszą zmiennością.

12.07.2017 BPH Selektywny - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był bardzo dobrym miesiącem dla klientów subfunduszu BPH Selektywny. Stopa zwrotu w tym okresie wyniosła 1,08%. Tak duży wzrost cieszy przede wszystkim biorąc pod uwagę  performance całego rynku. Indeks WIG wzrósł w tym czasie zaledwie o 1,54%. Wzrost MIDWIGu to 2,3%. SWIG natomiast spadł o 0,9%. Tak wysoka stopa zwrotu na subfunduszu była możliwa dzięki bardzo dobrej selekcji spółek przede wszystkim z sektora nowych technologii. Czerwiec obfitował w oferty z rynku pierwotnego. Na giełdę szykowały się takie spółki jak Uniserv-Piecbud, Maxcom, PLAY, Getback, Raiffeisen. Poza tym rynek charakteryzował się znacznie niższym wolumenem, typowym dla miesięcy wakacyjnych.

12.07.2017 BPH Akcji Rynków Wschodzących - Komentarz zarządzającego

Po pięciu miesiącach wzrostów po ponad 2% indeksu MSCI EM, czerwiec przyniósł najniższą stopę zwrotu w tym roku na poziomie 0,54%. Uwzględniając tegoroczne umocnienie złotego miesiąc ten zakończył się na niezmienionym poziomie. Cały miesiąc nie wniósł zbyt wiele do obrazu rynku w stosunku do poprzednich miesięcy. Z drugiej strony czymś naturalnym jest odpoczynek po długim okresie wzrostów z jakim mieliśmy do czynienia na rynkach rozwijających się. BPH Akcji Rynków Wschodzących zachował się lepiej od benchmarku, zyskując 0,24%.

12.07.2017 BPH Akcji Dynamicznych Spółek - Komentarz zarządzającego

Końcówka czerwca to zdecydowanie początek wakacyjnej atmosfery na naszej giełdzie. Mniejsze obroty, zdecydowanie mniej transakcji blokowych na małych i średnich spółkach. Pod względem stóp zwrotu czerwiec to miesiąc pozytywny, aczkolwiek bez większych zmian. Najmocniej wzrósł MIDWIG +2,3%. Wzrost WIG 20 to zaledwie 0,82%. Spadek zanotował natomiast SWIG -0,9%. Obroty na małych spółkach były w tym miesiącu bardzo małe. Wakacyjnej atmosfery na pewno nie czuć na rynku pierwotnym. Tutaj dzieje się dużo. Swoją ofertę rozpoczął m.in. Uniserv-Piecbud, Maxcom, PLAY, Getback, Raiffeisen. Zainteresowanie polskich inwestorów jest dość selektywne i na pewno o sukcesie wielu ofert będzie przesądzał popyt z zagranicy. Na tym tle BPH Akcji Dynamicznych Spółek zanotował wynik na poziomie 0,89%.

12.07.2017 BPH Dywidendowy - Komentarz zarządzającego

Stopy zwrotu wypracowane w maju na polskim rynku akcji potwierdzają korekcyjny obraz ostatnich miesięcy. Silne sesje wzrostowe przeplatały się z podobnymi sesjami spadkowymi - co przyniosło trend boczny zakończony całkiem przyzwoitym plusem na koniec miesiąca na poziomie 1,5%. Pozostałe rynki na których inwestuje subfundusz nie zachowywały się tak dobrze jak rynek warszawski i w większości przypadków przyniosły straty. BPH Dywidendowy spadł w czerwcu o 0,44%.

12.07.2017 BPH Globalny Żywności i Surowców - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był najgorszym miesiącem dla indeksów surowcowych w tym roku. Indeks TR/CC CRB spadł w czerwcu o 2,78% i podobnie jak w maju mieliśmy do czynienia z dużą zmiennością. Względnie dobra koniunktura i rosnąca inflacja na świecie nie stanowią na razie wsparcia dla rynku surowców. Najsłabszym i najbardziej zmiennym ogniwem ostatniego okresu dla rynku surowców jest ropa naftowa, która potaniała w czerwcu o prawie 5%.  Ostatecznie BPH Globalny Żywności i Surowców zakończył miesiąc spadkiem o 1,18%, zdecydowanie lepiej od wyników od benchmarku.

12.07.2017 BPH Superior Pieniężny - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy pieniężnych. Bardzo dobre wykonanie tegorocznego budżetu skłoniło Ministerstwo Finansów do istotnego ograniczenia podaży papierów skarbowych w III kwartale, co z kolei doprowadziło do dalszej kompresji spreadów kredytowych. Na rynkach globalnych wydarzeniem miesiąca było wystąpienie M. Draghiego, które zostało zinterpretowane przez inwestorów jako zapowiedź redukcji programu skupu aktywów. W ślad za tym rynki bazowe dotknęła silna wyprzedaż – rentowność niemieckiej obligacji 10-letniej wzrosła o 25 punktów bazowych osiągając okolice 0,50%. W niesprzyjającym otoczeniu nasz rynek zachowywał się zaskakująco dobrze – rentowności polskich papierów 10-letnich wzrosły jedynie o 9 punktów bazowych. W czerwcu BPH Pieniężny wypracował stopę zwrotu na poziomie 0,22%.

12.07.2017 BPH Skarbowy - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy pieniężnych. Bardzo dobre wykonanie tegorocznego budżetu skłoniło Ministerstwo Finansów do istotnego ograniczenia podaży papierów skarbowych w III kwartale, co z kolei doprowadziło do dalszej kompresji spreadów kredytowych. Na rynkach globalnych wydarzeniem miesiąca było wystąpienie M. Draghiego, które zostało zinterpretowane przez inwestorów jako zapowiedź redukcji programu skupu aktywów. W ślad za tym rynki bazowe dotknęła silna wyprzedaż – rentowność niemieckiej obligacji 10-letniej wzrosła o 25 punktów bazowych osiągając okolice 0,50%. W niesprzyjającym otoczeniu nasz rynek zachowywał się zaskakująco dobrze – rentowności polskich papierów 10-letnich wzrosły jedynie o 9 punktów bazowych. W czerwcu BPH Pieniężny wypracował stopę zwrotu na poziomie 0,14%.

12.07.2017 BPH Pieniężny - Komentarz zarządzającego

Czerwiec był kolejnym bardzo dobrym miesiącem dla funduszy pieniężnych. Bardzo dobre wykonanie tegorocznego budżetu skłoniło Ministerstwo Finansów do istotnego ograniczenia podaży papierów skarbowych w III kwartale, co z kolei doprowadziło do dalszej kompresji spreadów kredytowych. Na rynkach globalnych wydarzeniem miesiąca było wystąpienie M. Draghiego, które zostało zinterpretowane przez inwestorów jako zapowiedź redukcji programu skupu aktywów. W ślad za tym rynki bazowe dotknęła silna wyprzedaż – rentowność niemieckiej obligacji 10-letniej wzrosła o 25 punktów bazowych osiągając okolice 0,50%. W niesprzyjającym otoczeniu nasz rynek zachowywał się zaskakująco dobrze – rentowności polskich papierów 10-letnich wzrosły jedynie o 9 punktów bazowych. W czerwcu BPH Pieniężny wypracował stopę zwrotu na poziomie 0,23%.

1  2  3  4  5  6  7  8  9    41